Golf Nedir ve Nasıl Oynanır? | Golf Bahis Türleri Nelerdir?

golf nedir

Dünya genelinde azınlıkta olan bir kitleye hitap etse de her geçen gün artan bir ivmeyle oynanmaya, izlenmeye ve yakından takip edilmeye başlayan golf sporu, İskoçya tarafından bulunduğu ve de o günden bugüne uzanan periyotta her yıl geleneksel veya ulusal platformlarda gerçekleşen turnuvalarda popülaritesini arttırdığı bilinmektedir.

Golf Nedir?

Golf, ansiklopedik olarak ele alındığında; küçük ve genellikle beyaz bir topun, özel olarak üretilen sopalarla birlikte belirli mesafelerde açılan farklı deliklere sokulmak amacıyla yapılan vuruşlardan oluşur. Aynı zamanda bir açık hava sporu olarak da geçen Golf, 100-600 metre arasında değişen bir alanda 9 ya da 18 delikten meydana gelen sahalarda oynanır. Oyun sonunda galip gelen tarafı belirlemek için ise en az vuruş ile en çok deliği tutturma istatistiğine dikkat edilir.

golf nedir
golf nedir

Golf Nasıl Oynanır?

Pek çok kişi tarafından ‘’zengin sporu’’ olarak bilinen Golf sporu, aslında bilinenin dışında uygun şekillerde ve uygun platformlarda herkes tarafından kolaylıkla oynanabilen bir spordur. Bu noktada zengin sporu olarak adlandırılmasının en büyük sebebi, çok masraflı bir iş olması değil aksine uzun ve sabırlı bir spor olmasından dolayı boş vakitlerin doğru ayarlandığı bir spor dalıdır. Bu nedenle de uzun soluklu müsabakalara katılan oyuncuların zaman açısından bol keseden davranması istenir.

Golf oyununu oynayabilmek için çok fazla kural veya vuruş teknikleri gibi detaylar oyuncuların gözünü korkutmamalıdır. Zira oyunun nasıl oynanacağı konusunda ufak çaplı bir araştırma sonrasında hızlı olarak müsabakalara katılmak mümkündür. Başlangıç seviyesindeki oyuncuların 9, ileri düzey seviyesindeki oyuncuların ise 18 delikten oluşan sahalarda performans ortaya koyması beklenir. Oyunun temel kurallarının dışına çıkılmaması koşuluyla birlikte farklı sahalarda 9-18 deliklerde de mücadele edilmektedir. Bu noktada oyuncuların amacı en uzağa atmak, en farklı vuruşu yapmak veya bir deliğe tek seferde topu girdirebilmek değil, tüm deliklere en az vuruş sayısıyla birlikte topları girdirmek olmalıdır.